HAJ-ÉS FEJBŐR PROBLÉMÁK – HAJHULLÁS, KORPÁS, ZSÍROS ÉS ÉRZÉKENY FEJBŐR
Hajhullás, korpás, zsíros vagy viszkető fejbőr – nagy eséllyel valamelyik fejbőr problémával sajnos már biztosan szembesültél.
Mikor beszélünk hajhullásról és hajritkulásról?
A meglevő hajszálak kihullanak és helyette újak növekednek, ez egy teljesen természetes folyamat. Abban az esetben beszélhetünk a hajhullás és hajritkulás problémájáról, ha az új hajszálak növekedése lelassul vagy teljesen megszűnik. Ebben az esetben a hajritkulás tényét nagyon komolyan kell vennünk és gondos, körültekintő odafigyelést igényel.
Megjelenését tekintve megkülönböztetünk diffúz és lokális hajhullást. A diffúz esetében a hajritkulás egyenletesen történik, míg lokális esetén egy adott területen alakul ki a hajvesztés.
A hajhullás és hajritkulás egy rendkívül gyakori probléma, mely nőket és férfiakat egyaránt érint, lehet átmeneti vagy tartós, melynek leggyakoribb okai a következők:
- Genetikai tényezők
- Stressz
- Mechanikai tényezők (a haj túlzott fodrászati igénybevétele: kémiai folyamatok vagy túlzott formázás)
- Hormonális tényezők
- Ásványi anyag vagy vitaminhiány
- Immunológiai rendellenesség
- Gyógyszerek mellékhatásai
- Mérgezés
- Gyulladás a szervezetben
A hajhullás megfelelő kezeléséről és megelőzéséről ITT tudhatsz meg többet.
A KORPÁS FEJBŐR PROBLÉMÁJA
A korpás fejbőr problémája a világ felnőtt népességének körülbelül 50%-át érinti, nőket és férfiakat egyaránt. A korpás fejbőr egy kellemetlen fejbőr betegség, melyet a fejbőr látható hámlása kísér, miközben kellemetlen közérzetet és viszkető érzést okoz, nehezen leplezhető bőrprobléma, mely nagy mértékben csökkentheti mindennapi közérzetünket. Fontos, hogy megismerjük a probléma okait és kezelési lehetőségeit.
A korpásodás okai
A korpa képződését a legtöbb esetben a Malassezia típusú lipofil, élesztőszerű gombák okozzák, ezek okozzák a fejbőr irritációját, viszketését, szaporodásukat pedig a fejbőr mikrobiómájának felborulása támogatja. A korpásodás folyamata során a fejbőr sejtmegújító folyamata jelentősen lerövidül és ennek következtében a szaruréteget képző bőrsejtek hullani kezdenek és gyakorlatilag hámlás formájában eggyé válnak.
További tényezők, melyek elősegítik a korpa kialakulását:
- Genetikai tényezők
- Hormonális rendellenességek
- Klimatikus tényezők (pl. a tünetek fokozódás télen)
- Fáradtság, stressz
- Megfelelő higiénia hiánya
- Helytelen táplálkozás, diéta
- Helytelen hajápolási rutin
A korpás fejbőr esetén fontos megkülönböztetnünk a zsíros korpát (seborhheas dermatitis) és a száraz korpát. Zsíros korpa esetén a hajból hulló, lemezes részekkel nem találkozunk, ez esetben sárgás, pikkelyek képződnek, melyek megtapadnak a fejbőrön és a hajszálakon. Száraz korpa esetén fehér, száraz hámlás jelentkezik a fejbőrön, melyek lehullanak a hajról. További jellemző tünet lehet korpás fejbőr probléma esetén a viszkető, irritált fejbőr.
A korpás fejbőr megfelelő kezeléséről ITT tudhatsz meg többet.
ÉRZÉKENY, VISZKETŐ FEJBŐR – FEJBŐR HIPERAKTIVITÁS
A fejbőr – akárcsak az arc, vagy a testbőr – esetén is kialakulhat érzékenység, melyet irritáció, viszketés és szárazság kísér és általában külső tényezők hatására alakul ki. Állandó viszkető, égő érzés kíséri, irritációra, bőrpírra és gyulladásra való tendencia jellemzi.
A hiperérzékenység okai
- Genetikai tényezők
- Fejbőr betegségek
- Nem megfelelő hajápoló termékek használata, túl gyakori vegyi vagy mechanikai folyamatok a hajon (pl. gyakori hajfestés, vagy gyakori hajformázás, fésülés stb.)
- Gyógyszerek
- Hormonális betegségek
- Helytelen táplálkozás, nem megfelelő diéta
- Stressz, stresszes életforma
- Fáradtság, alvás hiánya
- Környezeti szennyeződések
Elsőként a fürdőszobánkban sorakozó hajkozmetikai termékeket érdemes megvizsgálni, hiszen sok esetben ezek okozzák a fejbőr érzékenységét. A samponokban levő tisztító anyagok felborítják a fejbőr lipid védelmét (a bőrt védő természetes savasságot eltávolíthatják), ezáltal a fejbőr irritációra és kiszáradásra lesz hajlamos.
Az érzékeny, viszkető fejbőr megfelelő kezeléséről ITT tudhatsz meg többet.
ZSÍROS FEJBŐR ÉS HAJ
Szintén gyakori problémát jelent nőknek és férfiaknak egyaránt. Hátterében a faggyúmirigyek rendellenes működése áll. A faggyúmirigyek által termelt faggyú a szőrtüszőből a kivezető nyíláson keresztül jut a bőr felszínére. A faggyú termelődés alapvetően egy hasznos és természetes folyamat, hiszen a bőr védőköpenyeként szolgál és számos negatív környezeti és kémiai hatástól véd meg bennünket. A zsíros fejbőr és haj érzet akkor alakul ki, ha a faggyúkiválasztás fokozódik, ilyenkor érezzük azt a bizonyos kellemetlen zsíros haj érzetet, mely sok esetben akár hajhulláshoz is vezet. Zsíros fejbőr esetén hajmosást követő rövid időn belül újra zsírosnak érezzük, hajunk pedig elveszti volumenét, ezáltal a haj formázása is extra ráfordítást igényel. Zsíros haj esetén komfortérzetünk nagy mértékben csökken, hiszen ápolatlannak, csapzottnak érezhetjük magunkat. A problémát mindenképpen kezelni kell, mivel hosszútávon gyulladások alakulhatnak ki és a haj ritkulása is elindulhat.
A zsíros fejbőr problémáját kiváltó leggyakoribb okok
- Hormonális változások
- Helytelen táplálkozás
- Stresszes életmód
- Anyagcsere probléma
- Lelki és fizikai megterhelések
- Mechanikai, környezeti és kémiai hatások
- Nem megfelelő kozmetikumok használata
- Genetikai tényezők
Mit tehetünk a zsíros fejbőr és haj problémája esetén?
A faggyúmirigyek működése természetes úton, speciális fejbőrkezelésekkel szabályozható, mérsékelhető. A kifejezetten zsíros fejbőrre kifejlesztett kozmetikumok eltávolítják a fejbőrről a felesleges zsír-és víz mennyiséget, ezen felül fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkeznek. Visszaállítja a fejbőr egészséges pH értékét.
Sok esetben az életmód váltás is hatékony eredményhez vezethet, így a stressz kiiktatása, a helyes táplálkozás és a sokszor emlegetett testmozgás is jótékony hatással bír a problémára.
A zsíros fejbőr és haj megfelelő kezeléséről ITT tudhatsz meg többet.