A bőr szerepe testünk működésében talán egyszerűnek tűnik, de érdemes jobban megismerni.
A bőröd által válsz azzá, aki vagy, külsőleg. Bőröd megjelenése meghatározza, hogyan érzed magad a mindennapokban, komfortérzetedet nagy mértékben befolyásolja.
A bőr szerepe
A bőr testünk legnagyobb szerve, mely védi szervezetünket a külső hatásoktól, a kórokozóktól, D vitamint termel és szabályozza testünk hőmérsékletét. Az idegvégződéseknek köszönhetően a környezet ingereit érzékeli. Testünk működésében rendkívül fontos szerepe van, így gondoskodnunk kell egészségéről, kiemelt gondoskodásra és ápolásra van szüksége.
A bőr felépítése
Ahhoz, hogy megértsd bőröd működését és megfelelő ápolási rutint tudj kialakítani, fontos, hogy megismerd alapvető felépítését. A bőr három fő rétegből épül fel: hám, irha és bőralja.
Hám, a bőr legfelső rétege
Az epidermisz (hám) a bőr felső, vízálló rétege, mely a külső behatásoktól véd bennünket. A hám legfelső része a szaruréteg, mely a külső hatásoktól, a káros kémiai anyagoktól és a kórokozók ellen nyújt védelmet. A hám szerepe ezen felül a bőr védőrétegének előállítása, valamint szabályozza testünk vízveszteségét. A hámsejtek 95%-a keratinocita, melyek a keratin előállításáért felelősek és a vízmegkötésben van szerepük. A hám alsó részén találhatóak a melanociták, melyek a bőr barnulásáért felelősek. A bőr legfelső rétegében helyezkednek a verejték- és faggyúmirigyek nyílásai, a pórusok is.
Irha, a bőr középső része
A bőr középső rétege a dermisz (irha), mely kollagén- és elasztinrostokből épül fel, ezek biztosítják a bőr rugalmasságát és ellenálló képességét. Az irhában idegvégződések találhatóak, ezek küldik az üzenetet az agynak, ha a bőrt valamilyen hatás éri. A bőr középső rétegében helyezkednek el a szőrtüszők és a faggyúmirigyek is. A faggyúmirigy felelős a faggyú termeléséért, mely megakadályozza a bőr kiszáradását. Az izzadtságot termelő verejtékmirigyek is itt helyezkednek el. Fontos tudnod, ha egy sérülés az irhát is érinti, akkor az maradandó heggel gyógyul!
A bőralja, a bőr legalsó része
A bőr legalsó része a hipodermisz (bőralja). A bőralja zsírsejteket tartalmaz, melyek a test hőszabályozását segítik és energiatartalékot képeznek. Fogyás esetén ebből a zsírrétegből veszítünk. A bőr legalsó része alatt izomrostok találhatóak.
Jó tudni! Érdekességek a bőrről!
Azt már elárultuk, hogy testünk legnagyobb szerve a bőr, de íme 5 fontos tény a bőrről:
- A bőr kiterítve nagyjából 2 m2.
- Az egészséges bőrhöz szükséges vitaminok: a C-vitamin antioxidáns hatással bír, míg az E vitamin a bőr öregedését gátolja. Az A vitamin a káros fénysugarak által okozott károkat segít helyreállítani és a cellulitiszt segít eltüntetni. A D vitamin a különböző foltokat és kinövéseket csökkenti.
- A szemhéjon található a legvékonyabb bőr, mely mindösszesen 0,02 mm, a legvastagabb bőr pedig a talpunkon található, 1,4 mm.
- A lipidek tartják egészségesen és hidratáltan a bőrt. A lipideket különböző vegyi anyagokkal károsíthatjuk (pl. mosószer, alkohol).
- A végleges bőrszínünket 6 hónapos korunkban érjük el.
Ismerd meg a különböző bőrtípusokat ITT!
Kövess bennünket Facebookon és Instagramon!